Menu

W kuchni u Honoraty

trochę wieści z mojej kuchni

Wspomnienie wakacji

mumrosie

Tegoroczne, czy raczej zeszłoroczne wakacje spedziliśmy w Czarnogórze, gdzie całkiem smacznie sobie jedliśmy. Takie podróże bardzo kształcą i inspirują. Człowiek może spróbować czegoś nowego, podpatrzeć niektóre połączenia smakowe, by potem odtworzyć je we własnej kuchni. Oczywiście uprzednio zaopatrzając sie w odpowiedni zestaw miejscowych przypraw ;)

Co można zjeść w Czarnogórze?

Kuchnia w Czarnogórze stoi miesem i nie ma co sie czarować. Z drugiej strony to nie oznacza, że weganie nie znajdą nic dla siebie. Świeżych warzyw i owoców nie brakuje, jednak typowo wegańskich potraw (bez jakichkolwiek produktów odzwierzecych) jednak nie jest zbyt wiele - np.kacamak i prebranac. Natomiast prawdziwi miesożercy bedą usatysfakcjonowani, no nie ma posiłku by miecho nie wjechało na stół. Burgery z siekanego miesa, grillowane cevapcici, czy raznjici (szaszłyki z rożna) oraz dzigerica (grillowana wątróbka) to dania popisowe. Nam głownie smakowały podgoricki popeci, czyli rolady nadziewane szynką i serem. O ich kaloryczności wole nie myśleć. Nie zapominając o wedzonej, podsuszanej szynce prszut.

czarnogra owoce i warzywa kuchnia bałkańska

Do tego warto wymienić oczywiście czarnogórską wariacje na temat greckiej sałaty, czyli szopską sałatke. Do tego gotowane w winie krewetki i inne owoce morza oraz czarne risotto (barwione atramentem z kałamarnicy). HJednak najciekawsze co jadłam to był nadziewany karp. Tak, tak w Czarnogórze również sa ryby słodkowodne, w tym także i karpie. Przykładowy przepis poniżej:

Naprawde byłam pod dużym wrażeniem kuchni czarnogórskiej, mimo iż wydawała mi sie ona nieco tłusta (smażone miesa). Czarnogóra dopiero raczkuje w temacie turystyki (czytaj - https://noturna.quora.com/Czarnog%C3%B3rskie-klimaty) wiec z jednej strony nadal można dobrze zjeść, prawdziwie i nie komercyjnie. Z drugiej może jeśli powstanie wiecej knajpek i restauracji jakość tego jedzenia jeszcze wzrośnie.

 

© W kuchni u Honoraty
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci